Przejdź do głównej zawartości

Queen: News of the World



QUEEN: NEWS OF THE WORLD (1977)


1) We Will Rock You; 2) We Are The Champions; 3) Sheer Heart Attack; 4) All Dead, All Dead; 5) Spread Your Wings; 6) Fight From The Inside; 7) Get Down, Make Love; 8) Sleeping On The Sidewalk; 9) Who Needs You; 10) It's Late; 11) My Melancholy Blues.

W skrócie: W zderzeniu z huraganem zwanym punk rockiem Królowa wychodzi obronną ręką, nie bez "ale " jednakże.


Szósty album grupy Queen ukazał się pod koniec października 1977 roku. Jak powszechnie wiadomo rok 1977 nie był łatwym okresem dla grup flirtujących z rockiem progresywnym, rockiem spod znaku wielkich koncertowych aren czy w końcu flirtujących otwarcie z operą czy music hallem. Wierzyć lub nie gitarzyście Brianowi Mayowi, nawet pomimo inwazji punk rocka grupa Queen tak czy inaczej miała w planach uprościć swe brzmienie po nie do końca ekstatycznie przyjętym przez krytyków albumie "A Day at the Races" i po zarzutach prasy, że zespół płyta po płycie powielają swoje pomysły. Album "News of the World" cechuje dużo skromniejsza niż wcześniej produkcja, bardziej obdarte z pretensjonalności aranżacje, w końcu zdecydowanie bardziej bezpośrednie, rockowe, czy też punk rockowe, utwory.

Dwa pierwsze numery otwierające ten album, czyli wizytówkowe "We Will Rock You" i "We are the Champions" bynajmniej nie należą do najbardziej udanych utworów na płycie za to niezwykle klarownie reprezentują styl, ku któremu grupa coraz wyraźniej się kierowała a który hołdować miał rozwrzeszczanej, głodnej hymnów stadionowych i nieskomplikowanych przyśpiewek tłuszczy gromadzącej się w niedorzecznych ilościach na wielkich rockowych spektaklach grupy aż do samego przedwczesnego końca jej działalności koncertowej.

Jedno co z pewnością może być powiedziane o szóstym albumie Brytyjczyków to to, że album ten jest najbardziej demokratycznym spośród dotąd wydanych. Muzycy odpowiedzialni za solidną sekcję rytmiczną grupy napisali po dwa utwory każdy - basista John Deacon skomponował świetny utwór "Spread Your Wings" z kapitalnym refrenem, którego melodia pozostaje na zawsze w pamięci już po jednym przesłuchaniu oraz nieco latynoski, akustyczny utwór "Who Needs You" z partią hiszpańskiej gitary, marakasami i krowim dzwonkiem (w oryginale "cowbell", po polsku zupełnie to nie brzmi). Perkusista Roger Taylor zaproponował włączenie do kolekcji nagrania "Sheer Heart Attack" czyli maniakalny, punkrockowy utwór, którego nikt nie spodziewałby się po grupie oraz "Fight from the Inside" w dużej mierze oparty na brzmieniu basu i perkusisty niemniej ze świetnym podkładem gitarowym Maya w poszczególnych zwrotkach utworu.

Pozostałe nagrania nie wnoszą nic nowego do kalejdoskopu brzmienia grupy, znów mamy poprawne ballady, do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić oraz naszpikowane seksualnością (tym razem prawdziwie dosadnie w "Get Down, Make Love") ciekawie zaaranżowane utwory pełne rockowej mocy.

Cechą wspólną wszystkich płyt wydanych przez Królową w latach siedemdziesiątych jest to, że wszystkie one trzymają równy, solidny poziom i w obliczu płyt późniejszych, tych z lat 80-tych wypadają na prawdę wybornie. "News of the World" jest albumem zatem solidnym, nieco mniej intrygującym czy barwnym od pozostałych płyt grupy z lat 70-tych, niemniej jednak wartym by postawić go na swej półce z płytami. Koniecznie z wyeksponowaną szatą graficzną gdyż w aspekcie wizualnym jest to grupy Queen zdecydowanie najmocniejsza pozycja. Okłada zdobiąca ten album jest jedną z najfantastyczniejszych okładek pośród całej historii muzyki popularnej.

Ocena końcowa: 4/5

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

RIPLEY, 2024 reż.  Steven Zaillian      W 1955 roku światło dzienne ujrzała powieść Patricii Highsmith "The Talented Mr.Ripley". Utrzymana w formie thrillera psychologicznego opowieść traktowała o losach mieszkającego w Nowym Jorku Toma Ripleya, podupadłego na zdrowiu oszusta, który pod koniec lat 50 XX wieku zostaje wynajęty przez bogatego człowieka, aby przekonać jego syna - Richarda (Dicky'ego) Greenleafa, do powrotu do domu z Włoch. Ripley, żyjący na skraju ubóstwa postrzega tę propozycję jako dar losu pozwalający mu na odwrócenie swych losów i porzucenie, raz na zawsze, swej marnej egzystencji w wielkim mieście (które samo w sobie przecież jest szczytem marzeń niezliczonych zastępów ludzi szukających azylu, nadziei i lepszego jutra).    Przyznam od razu, że serial "Ripley" był dla mnie pierwszym spotkaniem z tą opowieścią. Do tej pory najpopularniejszą adaptacją powieści Highsmith był film wyreżyserowany przez Anthony Minghellę z 1999, w którym w tytułową r
  SQUARING THE CIRCLE: THE STORY OF HIPGNOSIS, 2023 reż.Anton Corbijn  Jeśli jesteście kolekcjonerami płyt długogrających z muzyką z lat 70' XX wieku o nawet najskromniejszych zbiorach kilkunastu lub kilkudziesięciu płyt to z wielkim prawdopodobieństwem mogę rzec, że w zbiorach tych znajdziecie niejedną okładkę zaprojektowaną przez firmę Hipgnosis - firmę będącą owocem współpracy Storma Thorgersona i Aubrey "Po" Powella. Okładki Hipgnosis charakteryzowały się bardzo fotograficzną naturą. Członkowie firmy byli bez wątpienia pionierami w wykorzystaniu wielu innowacyjnych technik wizualnych i pomysłowych kopert płytowych. Okładki często w charakterze surrealistyczne, poddane wielu manipulacjom zdjęcia Thorgersona i Powella (wykorzystujące sztuczki ciemniowe, wielokrotne ekspozycje, retusz aerografem i mechaniczne techniki wycinania i wklejania) stanowiły coś na wzór wczesnego oprogramowania zwanego photoshopem.  Film w reżyserii Antona Corbijna (Control, A Most Wanted Man) o
  EXORCIST: THE BELIEVER, 2023 reż. David Gordon Green "Egzorcysta: Wyznawca" wyreżyserowany przez Davida Gordona Greena (twórcę trzech ostatnich filmów z serii Halloween) to w zamyśle bezpośredni sequel pierwszego, oryginalnego filmu z 1973 roku. Reżyser napisał scenariusz wraz z Peterem Sattlerem opierając się na historii wymyślonej przez siebie oraz Scotta Teemsa i Danny McBride'a. Twórców zatem mamy wielu ale czy przekłada się to na udany film? Film stara się bardzo być produkcją na miarę dzieła Williama Friedkina z 1973 roku. Już wstęp do filmu czyli sceny z Haiti gdzie podczas trzęsienia ziemi umiera ciężarna żona jednego z głównych bohaterów filmu przywodzi na myśl pierwsze sceny oryginalnego filmu, z udziałem księdza Lankastera Merrina w Iraku. Reżyser zatrudnił nawet (po zażartych pertraktacjach finansowych) Ellen Burstyn, która ponownie wciela się w postać Chris MacNeil - matki Regan. Mamy także w obsadzie samą Lindę Blair - ta jednak pojawia się na ekranie zale